Ortognatik Cerrahi

Çene Cerrahisi (Ortognatik Cerrahi) İstanbul

Yüz estetiğinin bir parçası olan diş ve çene yapısı, en az burun şekli kadar önemli bir husus. Diş dizilimi ve diş özelliklerinde yaşanacak herhangi bir problem ise çene yapısında bir takım bozukluklara sebebiyet verebiliyor. Yüzün diğer kısımlarıyla uyumlu olması beklenen çenede, hem estetik hem de fonksiyonel problemler oluşabiliyor. Isırma, çiğneme, konuşma ve solunum bozukluğu gibi bir takım şikâyetler doğuran bu problemlerin çözümü ise ortodontik tedaviler ve Ortognatik cerrahi. İstanbul ortodonti uzmanı Dr. Ufuk Ok çene problemlerinin tedavi edilmediği durumlarda ağız problemlerine neden olabileceğini dile getirerek tedavinin geciktirilmemesi ve ileriki dönemlerde yaşanacak problemlerin daha da artmaması için daima hastalarını bilinçlendiriyor. Ortognatik cerrahi ameliyatı konusunda sizlere hizmet veren Dr. Ufuk Ok, Ortognatik cerrahi nedir, neden yapılır, hangi hastalıklar Ortognatik cerrahi ile çözüme kavuşturulur, Ortognatik cerrahi için en uygun zaman dilimi nedir, Ortognatik cerrahinin riskleri var mıdır, Ortognatik cerrahi hangi durumlarda tercih edilir gibi birçok sorunun yanıtını sizlere bu yazıda vermekte ve Ortognatik cerrahi hakkında daha da bilinçlenmenizi sağlamaktadır.

Ortognatik Cerrahi Nedir? Neden Yapılır?

Herkesin orantılı hatları olan bir yüz ve dişe sahip olmak istemesi en doğal istek. Ancak, herkes ne yazık ki bu konuda şanslı olamayabiliyor. Genetik problemlerden çocukluk dönemindeki yanlış alışkanlıklara kadar birçok faktörden etkilenen diş ve çene yapısı ile ilgili çeşitli sorunlarla karşılaşılabiliyor. Alt ve üst çenenin birbirine oran olarak uyumsuz olması yâda büyük küçük olması durumunda estetik problemler yaşanabiliyor. Estetik problemlere aynı zamanda fonksiyonel bozukluklarda eşlik edince kişiler çareyi ortodonti tedavilerinde buluyor. Estetik ecene ve yüz cerrahisi olarak da bilinen Ortognatik cerrahi ise ortodontik tedavilerin çözemediği durumlar için cerrahi yöntemleri sunuyor. Plastik cerrahlarla birlikte ortodonti uzmanlarının yaptığı Ortognatik cerrahi ameliyatları ile hastalar hem estetik görünüme kavuşurken hem de ağız ve diş sağlığını yeniden kazanma imkânı buluyor.

Alt ve üst çenede şekil, yapı ve ilişki bozukluklarının düzeltilmesi esasına dayanan Ortognatik cerrahi, çene cerrahisi olarak da halk arasında bilinmektedir. Tam teşekküllü hasta hanelerde yapılan bu ameliyatlarda genel anesteziye ihtiyaç duyulur. Plastik cerrah ve ortodontist işbirliği içinde gerçekleştirilen ortodonti ameliyatlarında ortodonti tedavileri de aynı zamanda devam eder. Ameliyat sonrasında ortodonti tedavisi ise ortalama 4 ay kadar daha devam ettirilir.

Ortodontik Tedavilerde Hangi Durumlarda Ortognatik Cerrahiye İhtiyaç Duyulur?

Günümüzde çocuktan yaşlıya kadar farklı yaş gruplarında görülebilen diş ve ağız problemleri her geçen gün artıyor. Genetik faktörler ve yanlış beslenme gibi çevresel faktörler sebebiyle her yıl binlerce kişi diş kayıpları ve diş eti çekilmesi gibi sorunlarla ortodontik tedaviler görüyor. Günümüzde gelişen tıp ve teknoloji sayesinde ise bugün diş ve ağızda yaşanacak tüm problemlerin tedavilerini sağlayabiliyor ve belirli zaman aralıklarında çözüme kavuşturabiliyoruz. Ortodontik tedaviye destek olarak yapılan Ortognatik cerrahiye ise bazı durumlarda ihtiyaç duyulabiliyor.

  • Ortodontik tedavinin çene bozukluğunun tedavisinde yetersiz kaldığı zamanlarda Ortognatik cerrahiye başvurulabilir.
  • Isırma ve çiğneme problemlerine sebep olabilen çenenin daha iyi işlev göstermesi amacıyla Ortognatik cerrahi uygulanabilir.
  • Ortodontik tedavinin uzun vadedeki başarısını e etkisini arttırmak için ve uyku apnesi gibi tıbbi problemlerin çözümlenmesi için Ortognatik cerrahi tedavisi uygulanabilir.
  • Çene kemiğinin konumlandırılmasında ortodontik tedaviye destek olması amacıyla ve çenenin estetik bir görüntüsünün olması için de Ortognatik cerrahiye başvurulabilir.
  • Konuşma bozuklukları, çene ağrıları, nefes alma problemleri için de Ortognatik cerrahiye başvurulabilir.

Ortognatik Cerrahisi Öncesi Ortodonti (Tel Tedavisi)

Alt ve üst çenede yaşanan uyumsuzluk problemlerinde alt ve üst dişler normal şekilde bası uygulamazlar. Isırma kusuru yaratan bu dişler, yemek yerken hastalara büyük problem yaratmaktadır. Dişlerin düzgün basmaması durumunda tedavi seçeneği olarak ilk aşamada Ortognatik cerrahisi değil, ortodontik tedavi yapılmalıdır. Tel tedavisi ile dişlerin pozisyonlarının değiştirilmesine mutabık Ortognatik cerrahi yapılabilir. Çünkü, tel tedavisi dişlerin pozisyonlarını değiştirmesinin yanı sıra çeneyi de ameliyata hazırlar. Bu nedenle, Ortognatik cerrahisi öncesi ortodonti uzmanı eğer ki tel tedavisini gerekli görüyor ise mutlaka ortodontik tedavilere başvurulmalıdır.

Ortognatik Cerrahi Nasıl Planlanır?

Eğer ki ortodontist sizin için Ortognatik cerrahiyi de uygun görürse bir takım planlamalar yapılması gerekecektir. Ortognatik cerrahi planlaması ile ilgili aşamalar aşağıdaki gibi olmalıdır.

  • Çenenin Modellendirilmesi

Hastanın alt ve üst çenesinin ölçülerini alma esasına dayanan çenenin modellendirilmesi ortodontist tarafından sağlanır.

  • Tanı ve Tedavi İçin Röntgen Çekimi

Ortognatik cerrahiye gerek olup olmadığının net olarak belirlenmesi işte bu aşamada belirlenir. Hastanın alt üst çene kemikleri ve eklemlerini net görmek amacıyla panoramik ve seflometrik gibi çeşitli röntgenler çekilir ve bunlar 3 boyutlu görüntüleme sistemlerinde analiz edilir.

  • Tanı Sonrası Planlama

Hastadaki şikâyetin kaynağı tespit edildiğinde tedavi şekli de planlanır. Görüntüleme sistemlerinden yola çıkarak uygulanacak cerrahi işlem planlanır ve plastik cerrahlar ile de paylaşılır.

  • Ortodontik Tedavi Hazırlığı

Ortognatik cerrahi öncesinde hastaya ortodontik tedavi uygulanması gerekebilir. Dişlerin gereken dizilime gelmesinden sonra çenesinin yeniden konumlandırılması için Ortognatik cerrahiye alınır. Çene kemiklerinin yeniden yapılandırıldığı Ortognatik cerrahide çene, doku dostu olan minik vida ve plakalar yardımıyla sabitlenerek işlem tamamlanır.

Ortognatik Cerrahide Dikkat Edilmesi Gereken Önemli Faktörler

Yaş

Çiğneme, yutma, konuşma ve ısırma problemleri yaşayan herkese uygulanabilen Ortognatik cerrahi de çene eklemleri sorunları ele alınır. Kronik çene ve çene eklemlerinin ağrısından şikâyet eden hastalarda, Ortognatik cerrahi 18 yaşından sonra uygulanır. Çünkü, 11- 15 yaş arasında gelişmekte olan çocuklarda ( ergenlerde) diş ve kemik yapıları son halini almamıştır. Ortognatik cerrahiye gerek kalmadan da ortodontik tedaviler ile sorunlar çözümlenebileceğinden Ortognatik cerrahi 18 yaşından sonra düzelmeyen sorunlar için uygulanır.

Çene Problemlerine Ek Şikâyetler

Çene problemlerinin tedavisi geciktirildiği zaman ağız problemleri ortaya çıkabilmektedir. Diş aşınması, çürüklerin artması ve diş kayıplarının yaşanması çene problemlerinde çene kilitlenmesi de söz konusu olduğunda Ortognatik cerrahi acilen uygulanmalıdır.

Bakım

Ortodontik tedavilerinin gerektirdiği ağız ve diş bakımını önemsenmemesi halinde dişlerde problemler giderek büyür ve tedavi başarısız olur. Dişlerdeki braketlerin düşmesi sonucunda yine ortodonti tedavisi ile birlikte Ortognatik cerrahiye başvurulabilir.

Ortognatik Cerrahi ile Ağız ve Diş Problemlerinizden Kurtulma Zamanı!

Alt yâda üst çene sorunlarına çözüm bulan Ortognatik tedavisi ile estetik bir görünüme kavuşurken sağlıklı bir ağız yapısı ve diş görüntüsü elde edersiniz. Konuşma, çiğneme ve yutma gibi bir takım problemlerinizi de ortadan kaldıran Ortognatik cerrahi, hastanın yaşam kalitesine de olumlu yönde etki ediyor.

Siz de yaşadığınız ortodontik sorunlar için İstanbul ortodonti uzmanı Dr. Ufuk Ok’a başvurun ve kısa sürede ortodontik ve Ortognatik cerrahi ile sorunlarınıza çözüm bulun!

WhatsApp chat
Bize Ulaşın!
Adres