Ortodontik Tedavinin Hızlandırılması

Ortodontik Tedavinin Hızlandırılması

Rahatça konuşup gülmek isterken dişlerimizin eğriliği yada şekil bozuklukları buna mani olabiliyor. Fiziksel görüntümüzde saçlar, gülüşler, mimikler kadar etkili olan dişlerimizde yaşadığımız en ufak bir problem yüzün estetik görüntüsüne gölge düşürebiliyor. Ağız sağlığı açısından da problem yaratan çarpık diş yada diğer diş problemleri kişinin psikolojik durumunu da olumsuz yönde etkileyebiliyor. Diş ve çene bozukluğu sorunlarına çözüm üreten ortodontik tedavi ise belirli bir zaman dilimine ihtiyaç duyuyor. Kişilerin ortodontik tedavinin süresiyle ilgili talepleri artık günümüzde karşılanabilir duruma geldi. Gelişen teknolojiler ve hastaların bilinçlenmesiyle artık ortodontik tedavinin hızlandırılması mümkün. Ortodontik tedavi nedir, daha kısa sürede ortodontik problemlerin çözümleri, ortodontik tedaviler nasıl belirleniyor ve ortodontik tedavilerde hastanın nelere dikkat etmesi gerekiyor gibi merak ettiğiniz soruların yanıtlarını bulabileceğiniz bu yazıda İstanbul Ordotonti uzmanı Ufuk Ok’tan ortodontik tedavinin hızlandırılmasına yönelik önerileri de bulabileceksiniz.

Ortodontik Tedavi Nedir?

Dişlerdeki yâda çenedeki şekil bozuklukları sebebiyle ortaya çıkan diş ve ağız problemlerini yok etmek amacıyla kişiye göre uygulanan tedaviye ortodontik tedavi ismini veriyoruz. Her yaştan kişiye uygun olan ortodontik tedavi ile sağlıklı bir ağız ve estetik bir çene & diş görüntüsü elde edilebiliyor.

Ortodontik Hastalıkların Olası Sebepleri Nelerdir?

  • Uzun süre yalancı emzik ya da biberon kullanmak
  • Parmak emme
  • Tırnak yeme vb. gibi alışkanlıklar
  • Genetik faktörler
  • Erken veya geç süt dişi kayıpları başta olmak üzere birçok problem ortodontik hastalıkların ortaya çıkışına sebep olmakta yâda hızlandırmaktadır.

Ortodotik Tedavinin Hızlandırılması Mümkün mü?

Diş yâda çene bölgesinde yaşanan her bir sorun kişinin yemek yeme düzeninden sosyal yaşantısına kadar her şeyi olumsuz etkileyebilir. Bu nedenle, problem daha da işin içinden çıkılmaz bir hale gelmeden diş ve çene bozukluklarının ortodontik tedavi ile hızlandırılması gerekir. Ancak, ortodontik tedavilerin uzun olduğundan yakınan hastalar tedavilerini ya geciktirmekte yâda yarıda bırakmaktadır. Burada önemli olan, zaman değil elbette diş ve çene sağlığıdır.

Ortodotik tedavinin uzun oluşundan kaynaklanan “tedavi olmamak” durumu artık geçmişte kaldı. Ortodonti sektöründe yaşanan tıbbi gelişmeler sonucunda artık ortodontik tedavilerde süreler daha da kısaldı. Ayrıca, doktor ve hasta iş birliği ile de ortodontik tedavisinin hızlandırılması da mümkün.

Ortodontik Tedavinin Hızlandırılması

Ortodontik Tedavinin Hızlandırılması Nasıl Sağlanıyor?

Ortodonti problemlerini kısa zamanda çözmek ve estetik gülüşe yeniden sahip olmayı arzu eden kişiler için alternatif uygulamalar söz konusu. Ortodontik tedavinin hızını hasta-hekim işbirliği yanında kullanılan braketlerin kalitesi ve hastaya sarfedilen emek etkili olmaktadır. Biz her randevuda hastalarımıza gereken süreyi ayırıp, ilgili seansta yapılacak tüm işlemleri titizlik ve özenle yapmaktayız. Aynı zamanda daha konforlu ve kontrollü olması açısından  standart 4 kulakçıklı braketler yerine 6 kulakçıklı braketler sayesinde daha hızlı ve etkili sonuç almaktayız.  Bu bölümde biraz daha braket tipi ve randevuda ayrılan sure de on plana cıkarsa daha etkili olur benim için.  Hızlandırılmış ortodontik tedavi adını verdiğimiz Piezocision veya osteoperforasyon gibi ortodontik tedavi uygulamaları günümüzde birçok hastanın tedavi süresini kısaltılıyor. Bilimsel olarak kanıtlanan hızlandırılmış ortodontik tedaviler yine kişiye özel olarak belirleniyor.

Lokal aneztesi altında diş etlerine ufak cerrahi müdahaleleri içeren hızlandırılmış ortodontik tedaviler, 10 dakika gibi kısa bir sürede uygulanıyor. Diş etlerine titreşimli cihazlar ile ultrasonik dalgalar yayılması esasına dayanan hızlandırılmış ortodontik tedaviler ile tedavi süresi %30 ila 40 oranlarında azaltılmış oluyor. Yani, 1 yıl sürecek olan ortodonti tedaviniz bu uygulamalar sayesinde 7 ila 8 aya düşebilmektedir.

Hızlandırılmış Ortodontik Tedavi Sürecinde Nelere Dikkat Etmek Gerekiyor?

Çene ve diş bozukluklarından mustarip olan hastalarımız, diş teli vb. gibi uygulamaları yapma konusunda oldukça endişeli olarak diş doktorlarına başvuruyor. Ortodonti uzmanları ise kişinin sağlıklı bir diş ve ağız yapısı için yavaş şekilde ve emin olunarak yapılan tedaviden yana olsa da hastalar, dişlerinin biran önce estetiksel görüntüsüne kavuşması konusunda oldukça istekli oluyorlar. Ancak, her tedavinin de uygun olduğu hastalar olduğu kadar elbette uygun olmayan hastalar da var. A kalite braket kullanımı ve  Piezocision da bu tanıma en çok uyan hızlandırılmış ortodonti tedavisi uygulaması. Ağız içi kemik yapısının yeterli olmasının önemsendiği piezocision uygulamasında çene tomografisi sonrasında hastanın piezocision uygulamasına uygun olup olmadığı netleşir.

İstanbul Ortodonti uzmanı Ufuk Ok’tan Hızlandırılmış Ortodontik Tedavisi Uygulamaları İçin Bilgi Alın!

İstanbul’da ortodonti uzmanı olarak sizlere hizmet veren Ufuk Ok, hızlandırılmış ortodontik tedavisi uygulamaları ile adından sıkça söz ettirmektedir. Eğer ki, sizin de çene ve dişlerinizle ilgili bir probleminiz varsa kısa sürede hızlandırılmış ortodonti tedavisi ile problemleriniz Ufuk Ok tarafından büyük bir titizlikle çözümlenecektir.

Blog

İstanbul Ortodonti Uzmanı Ufuk Ok Bilgilendirme Paylaşımları
BLOG
Doç. Dr. Ufuk Ok Whatsapp
RANDEVU AL
WHATSAPP