Lingual Ortodonti

Lingual Ortodonti

Lingual Ortodonti istanbul tedavisi, dişlerin pozisyon bozukluklarının ve diş çarpışıklığının düzeltilmesinde kullanılan diş tellerinden birisidir.

Lingual Ortodonti Nedir?

Lingual diş teli tedavisi, dişlerin bozukluğunun düzeltilmesi amacıyla kullanılan bir metottur. Diş teli tedavisi esnasında, braketler ve teller dişlerin iç bölümüne yerleştirilir. Son senelerde estetik görünüş endişesiyle beraber en fazla seçilen ortodonti tedavi metotlarından birisi de Lingual Ortodontidir.

İlk önce 70’li yıllarda kullanılan bu metot, günümüzdeki teknolojiyle beraber oldukça gelişmiştir. Standart diş telleriyle aynı tedavi süresine sahip lingual ortondoti tedavisinde dille temas halinde olduğundan ötürü 2 haftalık aşınma süreci yaşanmaktadır. Metal diş tellerine göre diş üstünde ark telleri ve braketlerin olmaması, bireye özel üretildiğinden ötürü hata payının en az olması nedeniyle tercih edilmelidir.

Lingual Ortondoti Neden Yapılmalıdır?

Lingual ortodonti, klasik tel tedavisiyle karşılaştırıldığı zaman, braketler dışarıdan görünmez. Yetişkin bireylerde, estetik kaygısı yaratmadan, sosyal ve iş hayatlarını devam ettirmelerine olanak tanır. Yaş grubu fark etmeden herkese uygulanabilen işlemdir. Bireylerde alerjik reaksiyonlara sebebiyet vermez. Lingual tedavisiyle diş telleri; bireyin yüz biçimine, yaşına ve gülüş tarzına uyumlu bir biçimde tasarlandığından ötürü tedavi süresi boyu yaşanacak olan problemler yarı yarıya indirilmiş olacaktır.

Lingual Ortodonti Tedavisi Ne Zaman Yapılmalıdır?

Lingual tedavisi, bireyin ağzındaki düzensizliklere bağlı olarak yapılmalıdır. Bundan ötürü zaman aralığı fark edebilir. Her yaşa uygun olarak zaman belirlemesi hekim tarafından yapılacaktır.

Lingual Diş Teli Nasıl Yapılır?

Lingual diş teli tedavisinin yapılması için ilk muayene ile ortodontik bozukluklar tespit edilir. Ağız yapısına göre lingual tel dizaynı yapılır. Bilhassa diş gelişimini tamamlamış olan yetişkin bireyler adına braketler, dişlerin arka yüzeyine yapıştırılmasından ötürü ideal ortodontik tedavi biçiminin bu olduğu söylenebilir.

Dişlerin ön yüzüne uygulanan braketlerden farkı olan braketlerin, özel şekilde arka yüzey eğimine göre hazırlanıp, özel laboratuvar işlemi neticesinde dişlere direkt olarak yapıştırılır. Lingual diş teli takılınca düzenli kontroller sayesinde bireyin dişlerinin gelişimi takip edilir. Uyum sorunları varsa tespiti yapılır. Hastanın çene ve diş yapısına göre 1 ile 2.5 sene sonunda tedavi biter.

Lingual Ortodonti

Lingual Ortodonti Tedavisi Nerede Yapılır?

Dr. Dt. Ufuk Ok tarafından yapılan lingual ortodonti tedavisi, hassaslık ve titizlikle gerçekleştirilmektedir. Bu yüzden en iyi lingual ortodonti tedavisi Dr. Dt. Ufuk Ok ile yapılabilir.

Lingual Tedavi Kimlere Yapılır?

Görünmez diş teli şeklinde açıklanan ve dişlerin arka yüzeyine yapıştırılan braketlerin kullanıldığı tel tedavisi, herkes için uygundur. Sosyal ve iş yaşamları gereği göz önünde olup, insanlarla iletişim durumunda olan yöneticiler, sanatçılar, öğretmenler, mankenler, sporcular tarafından tercih edilen diş tedavileri arasında yer almaktadır. Lingual tedavisi uygulanacak olan kişiler;

  • Dişler içerisinde öne doğru kayması olan bireyler,
  • Alt- üst çene dengesizliği bulunan bireyler,
  • Alt- üst çene bozukluğundan ötürü dişleri öne kapanan bireyler,
  • Estetik kaygısı bulunan bireyler,
  • Genel ortodontik problemlere sahip olan bireyler,
  • İş ve sosyal etrafı sebebiyle görünümüne önem veren bireyler,
  • Diş gıcırdaması alışkanlığı bulunan bireyler,
  • Önde olan dişlere çarpma türü travma yaşamaya uygun olan bireyler için bu tedavi uygundur.

Lingual Tedavi Fiyatları İstanbul

Lingual Ortodonti fiyatları istanbul ilinde ortodonti tedavisi, klasik olan diş tellerine nazaran daha pahalı olacaktır. Dişlerin arka yüzünün eğimli yapısından kaynaklı şekilde özel laboratuvar teknikleri ile üretilen lingual diş teli, yerleştirme ve yapım etaplarıyla klasik tedavilere göre bütçe zorlaması yaratabilir. Ayrıca tedavinin normalden uzun sürmesi, kullanılacak braketlerin malzemesi sebebiyle de lingual ortodonti fiyatlarını farklılaştırabilir. Her ortodonti tedavisinde olduğu üzere lingual tedavisinde de bireyin çene ve diş yapısı gibi hususlara göre fiyat farkı oluşabilmektedir.

Blog

İstanbul Ortodonti Uzmanı Ufuk Ok Bilgilendirme Paylaşımları
BLOG
Doç. Dr. Ufuk Ok Whatsapp
RANDEVU AL
WHATSAPP